Vile är 3,5år gammal hane som söker ett nytt aktivt hem där han får fokus på motion och träning. Han har bott med mig sen har var valp och vi har tränat grundlydnad, en del spår av enklare slag, och han är oerhört arbetsvillig och lojal. Han fungerar superbra med människor av alla slag (inte så van med småbarn) och miljöer. Vi har påbörjat kurs med Nosework, vilket han älskar och vill gärna jobba vidare med.
Vi har bott 1.5år i fjällen och och återvände till Stockholm i april förra året. I fjället har vi levt livet med mycket rörelse och motion. Han är van att dra på skidor, cykel och löpning. I Stockholm har han acklimatiserat helt okej med alla nya intryck och miljöer, hanterar trafik, människor och rörelse bra. Däremot tampas han fortfarande med hundmöten och behöver ledas vidare i den processen speciellt nu när det blivit mer av det. Han behöver någon som är väl införstådd med en Aussie och vet hur mycket tid och engagemang dom kräver. Han är genomsnäll och kelig som få och har en tydlig av och på knapp. Sen måste han guidas ibland genom tydliga avgränsningar, när han hamnar i en ny miljö.
Min plan var att ha honom en hel del på jobbet, då jag måste vara på plats, men han har visat att han ogillar dessa dagar på ett kontor, där han inte riktigt får nån lugn och ro. Vi har under året försökt hitta alla möjliga lösningar med en extra familj och hemmadagar (min sambo kan jobba hemifrån då och då) men han behöver en mer lugn omgivning speciellt om promenaderna blir en påfrestning också med många hundmöten.
Jag önskar honom ett hem, gärna norröver i den miljö han trivs som bäst, gärna som ensamhund med någon som vill arbeta med en Aussie. Men också där han inte behöver byta miljö för ofta och hinner återhämta sig mer än hos mig.
Han är i den bästa miljön en perfekt hund, med en tydlig av och på knapp, arbetsvillig och vill lära sig nytt hela tiden. Han vill vara till lags, och älskar kel och gos. Alla som mött honom, älskar honom och så även jag, tillräckligt för att vilja att han får ett bättre liv.





